Tento recept zaručeně potěší chuťové buňky všech vegetariánů. Britská kuchyně ho nejčastěji připravuje na způsob Wellingtonu (závinu). My chceme šetřit Váš čas, proto jsme ze stejné chuťové kombinace vytvořili quiche, který budete mít hotový daleko rychleji. Je skvělý v jakoukoliv denní dobu, za tepla i za studena. A použít označení zdravá dobrota je tady opravdu na místě.    

Časová náročnost: 35 minut + 25 minut pečení

Ingredience na 8 až 10 porcí:

Těsto
200 g hladké mouky

80 ml vlažné vody
75 g másla
1/2 čajové lžičky soli

Tip! Pro quiche v bezlepkové variantě stačí použít bezlepkovou mouku. 

Náplň
250 g 100% kaštanové hmoty Three Chestnuts
300 g listového špenátu (čerstvý nebo zmražený, nedoporučujeme špenátový protlak)  

300 g žampionů (nejlépe krémových)
100 g čerstvého kozího sýra (lze nahradit gorgonzolou, ovčí brynzou nebo jiným sýrem dle Vašeho výběru)
30 g másla
1 celý pórek
1 větší stroužek česneku
3 snítky čerstvého tymiánu (lze použít i sušený) 
olivový olej
voda
sůl a pepř na dochucení

Postup přípravy:

1. Připravte si těsto smícháním hladké mouky, vody, změklého másla a soli. Důkladně promíchejte, uhněťte do hroudy a dejte uležet do lednice na cca 30 minut.    

2. Pokud používáte čerstvý špenát, dejte ho na cca jednu minutu spařit do horké vody. Špenát vyndejte z hrnce, zchlaďte studenou vodou, nechte okapat, lehce vyždímejte a nasekejte.

3. Nakrájejte pórek a dejte ho orestovat do hlubší pánve na másle a troše olivového oleje na střední plamen. Restujte cca 5 minut za občasného míchání, poté přidejte rozdrcený česnek a nesekané lístky tymiánu a restujte ještě 1 až 2 minuty.

4. Žampiony si dopředu nakrájejte na větší kousky (doporučujeme šestiny nebo osminy v závislosti na velikosti zampionů, ale můžete zvolit také plátky). Nakrájené žampiony přidejte do pánve a restujte dalších cca 5 minut, dokud nezměknou. Pokud používáte zmrazený špenát, vložte ho do pánve a udržujte plamen, dokud se kostky špenátu úplně rozpustí a směs se neprohřeje. Poté pánev odstavte.

5. Do odstavené směsi vmíchejte ještě za tepla kaštanovou hmotu. Po mírném zchladnutí přidejte také sýr (a špenát, pokud pracujete s čerstvým).

6. Připravte si kruhovou koláčovou formu a vymažte ji trochou másla. Vyndejte z lednice těsto a pomocí válečku a malého množství mouky na poprášení ho rovnoměrně rozválejte přibližně do tvaru kruhu o něco většího, než je Vaše forma. Rozválené těsto vložte do formy tak, aby na všech stranách trochu přečnívalo, zatlačte pomocí prstů do formy a přečnívající části odkrojte pohybem válečku po okraji formy.

7. Rozehřejte horkovzdušnou troubu na 180°C. Těsto opatrně propíchejte vidličkou, zakryjte pečícím papírem a nasypte na něj pár fazolí kvůli zatížení, aby se těsto vlivem tepla nezvedlo. Pečte takto 5 až 10 minut.   

Tip! Pokud máte raději navlhlé těsto, tento krok můžete přeskočit a quiche péct rovnou s náplní.

8. Na těsto přidejte připravenou náplň, rovnoměrně rozprostřete po formě a urovnejte horní vrstvu. Dejte zapéct zpět do trouby na 20 až 25 minut při stejné teplotě. Před servírováním quiche rozkrájejte na měsíčky a podle chuti podávejte buď teplý, nebo studený.